Santorini

I tento ostrov může být cílem naší plavby

Když plujete na tento ostrov lodí, vypadá to, jako byste přijížděli do obrovského kráteru. Mimochodem tomu tak vskutku je. Stojí za to neletět letadlem, ale připlout na palubě plachetnice.

Ostrov Santorini je zbytkem po výbuchu starověkého ostrova Théra kolem roku 1500 před Kristem. Byl to nejsilnější známý sopečný výbuch v historické době, asi desetkrát silnější než výbuch legendární sopky Krakatoa. Celé souostroví Santorini je touto sopečnou historií na každém kroku poznamenáno. Nejkrásnější pohledy jsou právě do obřího zatopeného megakráteru, po jehož obvodu zbyly malé ostrovy a uprostřed něhož se začíná objevovat nový ostrov z lávy – Nea Kamenni (tedy „nové kamení“).

Jestliže chcete poznat i nějaké památky na ostrově, pak se určitě vydejte do Ruin starobylé Théry. Stojí to za to, a pokud přijdete se západem slunce, tak se váš zážitek ještě umocní, protože slunce prosvítá těmi ostrůvky na druhé straně kráteru.

V noci to na Santorini žije, někdy až moc. Ostrov sám je co do krajiny velmi krásný, a tak se nedivte, že je to jeden z nejčastějších cílů.  Specialitkou Santorinu jsou modré střechy. Ty břehy Théry, které neobklopují kráter, mívají hezké pláže.

Abychom mohli společně plout na ostrov Santorini, je třeba počítat s delší plavbou. Musíme z domovského přístavu plout cca 140Nm na jihovýchod. Ostrov Santorini si můžeme dát jako cíl v případě čtrnáctidenní plavby.

[envira-gallery id=“3391″]